visual-merchandising-best-practices
How to Engage with your visitors on your Ecommerce site
20 Nov 2016 20th November 2016

We see our customers as invited guests to a party, and we are the hosts. It’s our job every day to make every important aspect of the customer experience a little bit betterWe see our customers as invited guests to a party, and we are the hosts. It’s our job every day to make every important aspect of the customer experience a little bit betterWe see our customers as invited guests to a party, and we are the hosts. It’s our job every day to make every important aspect of the customer experience a little bit better

Lorem ipsum

  • Öğrenilebilirlik: Müşteriler sitenize ilk ulaştıklarında basit işlemleri ne kadar kolay tamamlayabiliyor ve bu işlemleri öğrenebiliyorlar.
  • Verimlilik: Müşteriler işlemleri tamamlamayı öğrendiklerinde, ne kadar hızlı bir şekilde işlemleri yapabiliyor.
  • Akılda kalınırlık: Müşteri bir süre sonra tekrar siteye döndüklerinde işlemleri hangi verimlilik ile tamamlayabiliyorlar.
  • Hatalar: Müşteri süreçleri ve işlemleri tamamlarken kaç tane hata yapıyor bu hatalar kullanılabilirlik için ne kadar önemli engeller oluşturuyor.
  • Memnuniyet: sitenin kullanımı ne kadar kolay ve akılda kalıcı.
    İşe yararlılık sitenin müşterisinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için yapmak yada tamamlamak istediği işlemleri tamalamadaki faydaya verilen isimdir. Müşteri tamamlamak istediği aşamaları web sitesinin dizaynından ne kadar fayda sağlayarak başarıyor.

Tevfik ozaydin

3 thoughts on “How to Engage with your visitors on your Ecommerce site”

Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *